MUZIEJUS VILNIUJE – „MO“

Architektai: Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė, Domantas Lukšėnas, Dovilė Skrupskelienė

Projektas: DO ARCHITECTS

Apšvietimo ir KNX projektuotojas: „THINK LIGHT“

2018 m.

Architektūrinio projekto autoriai uždavė apšvietimo koncepcijos sprendimus – tai šviesos linijos, išdėstytos lubose horizontaliai. Šis principas buvo numatyta visose erdvėse, nepaisant jų paskirties. Todėl pirminė šio sprendimo įgyvendinimo idėja buvo panaudoti ilgas šviečiančias linijas kertančias patalpų lubas. Tačiau toks sprendimas nenumato prožektorių, skirtų eksponatų ir paveikslų apšvietimui“. Padarius testines instaliacijas buvo nuspręsta į linijas jungti prožektorių tvirtinimo bėgelius. Bėgelių jungtyse instaliuoti mažus LED šviestuvus, skirtus bendrajam erdvių apšvietimui.

Modernūs LED šviestuvai, būdami galingais, gali būti labai mažais. Todėl MO muziejuje apšvietimo įrangą pavyko įrengti praktiškai nepastebimą, nei trupučio neapribojant apšvietimo kokybės. Apšvietimas yra nepastebimas ir neerzina dar ir dėl to, kad tokie šviestuvai pasižymi ypatingai mažu akinimu.

Bėgelių linijų panaudojimas suteikė ir dar vieną galimybę. Muziejaus darbuotojai išdėstyti eksponatus bet kurioje vietoje. Toks funkcionalumas yra labai svarbus visiems muziejams.

Bendrasis apšvietimas yra svarbus, tačiau muziejui pats svarbiausias – ekspozicinis apšvietimas. Tik tobulas apšvietimas leidžia pamatyti tikrąją kūrinių vertę. Tad pasirinkti vokiečių gamintojo ERCO prožektoriai, paremti LED lęšių ir šviesos difuzorių technologija, kurios dėka apšvietimo spindulys suformuojamas ypatingai tiksliai. Keičiami šviesos sklaidos difuzoriai muziejui leidžia turėti vieno modelio prožektorius bei įvairių kampų keičiamų difuzorių rinkinius. Taip buvo sumažintas įsigyjamų prožektorių kiekis.

Protinga šviesa

Į MO muziejaus šviesos valdymo projektą įsiliejo vokiečių gamintojo ir ilgamečio mūsų partnerio JUNG įrangos funkcionalumas. Su JUNG esame įgyvendinę ne vieną projektą, tame tarpe ir muziejų, tad puikiai žinojome tiekiamos įrangos galimybes. Kadangi objektas – išskirtinis, rinkomės tik aukščiausios kokybės gaminius. Kaip pavyzdžiui, visose lankytojams pasiekiamose patalpose sumontavome būvio daviklius, kurie yra apjungti su pastato šviestuvais naudojant KNX/DALi protokolus. Visas apšvietimas yra su šviesos srauto valdymu, todėl atsižvelgiant ekspozicijos pobūdį, bei natūralią šviesą, nustatomas reikiamo lygio apšvietimas kiekvienam eksponatui. Būvio davikliai užtikrina, kad tose patalpose, kur nėra lankytojų, apšvietimas švelniai sumažėja, o vėliau ir išsijungia. Visas pastato apšvietimas yra pilnai automatizuota. Tai reiškia, kad šviesa yra tik tada kada jos reikia, ir tik ten kur jos reikia.

DOMINA MŪSŲ SPRENDIMAI?

Pažiūrėkite, kuo užsiimame