"Vilniaus Antakalnio mikrorajone iškilo pirmasis Lietuvoje daugiabutis, gyventojus atpažįstantis pagal pirštų atspaudus. Name įdiegtos šildymo, apšvietimo ir apsaugos automatikos sistemos, jis šildomas geotermine energija. Tiesa, apartamentų kainos jame svyruoja nuo 750.000 Eur iki 1,3 mln. Eur" - rašo "Verslo žinios". 

Projektas „Rūtų 21“, toli gražu ne pirmas išmanusis gyvenamasis pastatas Lietuvoje – dar 2013 m. išmanius namų automatikos sprendimus, savo vystomame projekte „Loft Town“, pasiūlė „Penkių kontinentų“ grupė. Taip pat keli kiti nekilnojamojo turto vystytojai. O Japonijoje statomas visas išmanusis miestelis.

Tačiau Antakalnio Rūtų gatvėje iškilęs namas yra pirmas Lietuvoje daugiabutis su biometrine įleidimo kontrolės sistema, kuri įdiegta tiek prie pagrindinių, tiek prie visų apartamentų durų.

Iki šiol biometrinės praėjimo kontrolės sistemos, paremtos veido, akies rainelės ar pirštų atspaudų nuskaitymo technologijomis, paprastai buvo naudojamos biuruose, bankuose ir kitose komercinės paskirties patalpose. Į būsto rinką biometrinės technologijos dar tik ateina.

Pirštų atspaudai

„Rūtų 21“ projekte panaudota praėjimo kontrolės sistema, paremta papiliarinių linijų (pirštų atspauduose matomų linijų) nuskaitymo technologija. Tačiau, ji veikia kitaip nei pirštų atspaudų skaitytuvai telefonuose.

Darius Krasinskas, ją diegusios bendrovės „Šviesos studija“ pardavimų vadovas, sako, kad name panaudotas Austrijos bendrovės „Ekey Biometric Systems“ GmbH sprendimas, kuris pirštų atspaudus paverčia kompiuteriams įprastu dvejetainės sistemos kodu. Kitaip sakant – vienetais ir nuliais.

Patys atspaudai, anot jo, niekur nėra saugomi, tad neturėtų kilti klausimų ir dėl gegužę įsigaliosiančio ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento.

Šiuo atveju saugomi tik minėti dvinarės sistemos kodai, kurie yra dar ir užšifruojami. Pridėjus pirštą, „ekey“ sistema nuskaito žmogaus papiliarines linijas, paverčia jas kodu, sulygina su sistemoje jau esančiais kodais, ir jei randa atitikmenį, atrakina duris.

„Lauko ir butų durys atrakinamos su pirštu. O visos priėjimo teisės valdomos telefonu. Kiekvienas buto savininkas gali į telefoną įsidiegti programėlę ir savarankiškai valdyti priėjimo teises. Pavyzdžiui, galima į sistemą įvesti auklės ar valytojo pirštų atspaudų duomenis ir nustatyti, kad jie galėtų į namą patekti tik konkrečiomis valandomis“, – pasakoja. p. Krasinskas.

Jis sako, kad „ekey“ sistema kur kas saugesnė ir geresnė, nei tos, kurios naudojamos telefonuose ir kai kuriuose sporto klubuose. Tačiau, pristatymo metu ji veikė netobulai, pirštu per skaitytuvą teko braukti kelis kartus. Tiesa, p. Krasinskas tikina, kad sistema mokosi – kuo daugiau ji naudojama, tuo geriau veikia atpažinimas.

Nuotolinis valdymas

Name įrengta ir įrengta elektromobilių įkrovos stotelė bei įdiegti ir apšvietimo, apsaugos bei šildymo automatikos sprendimai.

Pastatas nėra prijungtas prie miesto šilumos tinklų – po juo išgręžta dešimt 100 metrų gylio gręžinių ir įrengta geoterminio šildymo rekuperacinė sistema su oro vėsinimo įranga.

Rūsyje sumontuota Danijos bendrovės „Danfoss“ išmani šildymo sistema, kuri savarankiškai prisitaiko prie aplinkos temperatūros, ir kurią galima reguliuoti nuotoliniu būdu. Butuose sumontuotus termostatus taip pat galima valdyti nuotoliniu būdu.

Papildomus pageidaujamus automatikos sprendimus, tokius kaip, automatinis žaliuzių ar užuolaidų valdymas, galimybė per nuotolį įjungti ar išjungti buities prietaisus ar elektros lizdus ar gauti pranešimą apie paliktą atvirą langą, pirkėjai turi užsakyti patys.

Pastate taip pat sumontuota ir pusiau išmani apsaugos sistema, kurią sudaro kameros ir judesio jutikliai. Kameros įsijungia, tik pastariesiems suveikus. Tai gerokai palengvina darbą apsaugos kompanijos budintiems darbuotojams, ypač naktį.

Name iš viso įrengti 7 prabangūs apartamentai, kurių plotas svyruoja nuo 120 kv. m. iki daugiau nei 200 kv. m. Butų kainos kaina siekia nuo 0,7 mln. Eur iki 1,3 mln. Eur.

Projekto „Rūtų 21“ užsakovas yra UAB „Promo Vision“. Statybos valdytojas ir techninis prižiūrėtojas (pagrindinis rangovas) yra UAB „Keista“, namą projektavo „Vilniaus architektūros studija“. Protingų namų sprendimus daugiabutyje įgyvendino bendrovė „Šviesos studija“, veikianti su prekės ženklu „Think Light“.

Šaltinis: "Verslo žinios"