Presciziškas, modernus ir elegantiškas – taip galima būtų apibūdinti interjerą Užupyje, Vilniuje. Gausybė apdailinių medžio panelių bei metalinių detalių pabrėžia griežtas interjero linijas, kurias bendradarbiaudami su architektais Valdemar Stupak, Margarita Podagėlyte ir Raimund Stupak (UAB „ Stupak architektų biuras“ ) papildėme unikaliais interjero apšvietimo sprendiniais bei jų valdymu.

 

 

 

 

 

 

Architektas kreipėsi pirminėje projektavimo stadijoje

Vienas pagrindinių kriterijų siekiant interjero erdvių apšvietimo harmonijos yra pradėti architektui bei apšvietimo ir jo valdymo specialistams bendradarbiauti nuo pat projekto pradžios. Būtent projektavimo stadijoje galimi laisvesnis ir unikalesni sprendiniai, kadangi tam tikrų idėjų įgyvendinimas reikalauja atitinkamo baldinių plokščių parengimo, specifinio šviestuvų išdėstymo bei tinkamų vietų numatymo įrenginiams.

Architektas Valdemar Stupak:

Su Think Light bendradarbiaujame jau gan ilgą laiką. Esame kartu įgyvendinę ne vieną projektą. Šio buto erdvių išskirtinumą lėmė lokacija. Senamiesčio palėpė iš trijų pusių ribojama ugniasienėmis, dėl to rekonstruojant erdves reikėjo pirmiausiai užtikrinti komfortišką, natūralų apšvietimą. Buvo padidintas vertikalių stiklo konstrukcijų plotas, įrengti didelių gabaritų stoglangiai. Projektuojant dirbtinį apšvietimą siekėme pabrėžti sukurtos vietos charakterį. Kartu su Think Light komanda modeliavome įvairius bendro apšvietimo sprendimus, turėjome galimybę juos įvertinti virtualiai. Ypatingai daug dėmesio skyrėme apšvietimo scenarijų parinkimui, jų atitikimui būsto šeimininkų gyvenimo būdui. Išmaniųjų „Basalte“ jungiklių pagalba apšvietimo, beje ir visų kitų komfortą užtikrinančių sistemų, valdymas yra paprastas ir patogus. Puikiai pasisekė kartu išspręsti ir nestandartinius, techniškai sudėtingesnius apšvietimo elementus, tokius kaip šviestuvas po stoglangiu virš valgomojo stalo, kur kiekviena detalė yra pagiminta specialiai šiai vietai.

Mano nuomone Think Light yra labai profesionali, didelę patirtį turinti komanda, pajėgi suprojektuoti ir įgyvendinti praktiškai visas namo inžinerines sistemas, todėl patogu dirbti su vienu partneriu. Jų siūlomi sprendimai ir gaminiai išsiskiria dizaino kokybe, plačiomis techninėmis galimybėmis.

Užsakovui bei architektui darbas su Think Light leidžia vieno konktakto principu gauti visus inžinerinius sprendinius. Architektui tai aktualu projektavimo ir statybos metu, tuo tarpu užsakovui – jau gyvenant. Būtent taip įvyko šio projekto atveju – archtektas kreipėsi turėdamas planus bei tam tikras idėjas. Kiekviena iš idėjų buvo maksimaliai detalizuota, tad galima buvo matyti kaip skirtingi galimi sprendiniai diktuoja interjero nuotaiką bei techninį išpildymą.

Darbai prasidėjo nuo koncepcijos išsigryninimo. Norint pasiekti tinkamą patalpų apšvietą ieškota skirtingų šviestuvų, gebančių tinkamai apšviesti interjere naudojamas skirtingas apdailos medžiagas. Daug dėmesio skirta bendrinio apšvietimo ir akcentinių šviestuvų balansui ieškant tinkamiausio šviesos srautų santykio bei tarpusavio suderinamumo. Numačius naudoti DALI (Digital Addressable Lighting Interface) šviestuvus buvo galima numatyti valdymo grupes bei pritaikyti skirtingus apšvietimo scenarijus.

 

Projektiniai pasirinkimai

Think Light indėlis – teisingai parinkti šviestuvai pagal reikalaujamą šviesos galią, kampą, šviesos spalvą ir spalvų atkartojimo indeksą. Darbo kambariui pasirinkti šviestuvai, gebantys eliminuoti akinimą, tad šviestuvų skleidžiama šviesa neerzina atspindžiais kompiuterio ekrane. Išnaudojant patalpų aukštį, dalyje patalpų pasirinkta pašviesti netiesiogine šviesa akcentinius erdvių elementus. Taip sukurta ne tik gylio iliuzija, bet ir naudojant greta esančius paviršius sukuriami švelnesni šešėliai bei gaunama „minkštesnė“ šviesa.

Vienas unikaliausių sprendinių šio interjero apšvietime – valgomojo stalo šviestuvas. Tiesiai virš stalo esantis stoglangis ribojo galimybę įrengti pakabinamus šviestuvus, tad bendradarbiaujant su architektu buvo nuspręsta kartu suprojektuoti specialius laikiklius pakabinamam šviestuvui. Diskusijos metu gimė bendras kūrinys, architektūriškai tinkantis interjere – įvairaus ilgio ir spalvų vamzdeliai.

 

Tamsios medžiagos

Teisingai identifikuoti kur reikėtų daugiau šviesos – tai buvo vienas iš svarbiausių uždavinių sprendžiant vonios kambario apšvietimą. Juodas stalviršis, vonios baldo kraštas ir sienų apdaila lėmė, jog buvo naudojami didesnį šviesos srautą skleidžiantys įleidžiami šviestuvai lubose. Taip pat pasitelkus netiesioginės šviesos principą, paslėptų LED juostų šviesa akcentuoti šviesesni vonios kambario paviršiai, taip suteikiant ne tik kontrastą, bet ir pašviečiant mažiau šviesą sugeriančius paviršius pasiektas tinkamas apšvietimo lygis. Tokiu pat principu pašviestas ir miegamasis, LED juostos šviesą paslepiant virš interjero elemento – unikalaus lovugalio bei lubų.

Pulteliai ir jutikliai

Funkcionalumas – neatskiriama valdymo sistemų dalis. Šiame projekte kaip ir daugelyje Think Light vykdomų – valdymo sistemos glaudžiai integruojamos į vientisą sistemą, kuria patogu naudotis. Šis interjeras – ypatingai švarus, tad pasirinkti derantys Basalte gamintojo pulteliai ir valdikliai. Jais valdoma ne tik apšvietimas, tačiau ir visi kiti išmaniojo namo įrenginiai – apsaugos sistemos, užuolaidos, klimatas, audio/video sistemos, įeigos kontrolė. Jungikliai projekte sumontuoti juos sąlyginai įgilinant, taip sukuriant unikalią estetiką. Tai pasiekta įrangoje ir apdailos plokštumose padarius tinkamas įgilinimo vietas. Taip pat turime pažymėti, jog valdikliai yra multifunkciniai, tad vietoje kelių skirtingas funkcijas atliekančių jungiklių, užtenka patalpoje turėti ženkliai mažesnį jų kiekį.

Nuotraukos - Norbert Tukaj.